
Krzywa Wieża w Pizie
Po Mediolanie i wypoczynku na Marina Di Pisa udajemy się na główną atrakcję tego dnia – Piazza del Duomo w Pizie.
Powiedzmy coś na temat samej Pizy. We włoskim mieście znajduje się jeden ze starszych uniwersytetów na świecie, który powstał w 1343 roku. Ciekowstką jest fakt, że w Pizie urodził się i mieszkał Leonardo Fibonacci (1175 r.). Możecie go kojarzyć np. z ciągu Fibonacciego. Jego pomnik znajduje się na Cmentarzu Camposanto Monumentale. W Pizie mieszkał też Galileusz (1564 r.) – astronom, astrolog, fizyk, matematyk i można tak wymieniać. Przejdźmy dalej 🙂
Na placu Piazza del Duomo znajdują się 4 arcydzieła architektury średniowiecznej, mowa tutaj m.in. o Krzywej Wieży i Katedrze Santa Maria Assunta. Zabytki te zostały wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO.
Gdy weszliśmy na plac, zobaczyliśmy mnóstwo ludzi robiących sobie zdjęcia z Krzywą Wieżą w różnej postaci. A to, że ją podtrzymuje, a to, że się o nią opierają. Fajnie to wyglądało :). Plac roił się od turystów zwiedzających te wszystkie miejsca. Katedra Santa Maria Assunta zrobiła na nas ogromne wrażenie razem z Baptysterium San Giovanni.
Krzywa Wieża to jedna z najpopularniejszych budowli na świecie, a jej budowa trwała blisko 200 lat. W II etapie budowy, który był prowadzony w 1272-1278 – wieża zaczęła się przechylać. Pomimo niebezpieczeństwa, w 1350 roku dodano ostatnie piętro, w którym umieszczono dzwony. W XIX wieku zaczęto podejmować pierwszy próby powstrzymania przechylania się wieży, co przyniosło odwrotny skutek. Od 1991 roku przechylenie jest monitorowane automatycznie co 4h z dokładnością do 1/100 mm.
Bardzo chcieliśmy wejść na Krzywą Wieżę, ale niestety za późno się zorientowaliśmy i nie kupiliśmy biletów, najbliższe wejście było za parę dni. Na inne dałoby radę zakupić bilety, ale nam zależało głównie na Krzywej Wieży.