Siena i perły włoskiej architektury
Kolejnym punktem na naszej trasie zwiedzania jest Siena — toskańskie miasto we Włoszech w prowincji Sieny. Zabytkowe centrum turystyczne zostało wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO w 1995 roku. Co możemy o niej powiedzieć?
Według legendy Siena została założona przez synów Remusa — jednego z dwóch braci, którzy założyli Rzym. W XII i XIII wieku miasto zaliczało się do najbogatszych miast na kontynencie europejskim. Znajdziemy tutaj mnóstwo dobrze zachowanych perełek włoskiej architektury.
Zacznijmy od najdłużej nieprzerwanie działającego banku na świecie Banca Monte dei Paschi Di Siena. Został założony w 1472 roku, a bankierzy ze Sieny udzielali pożyczek prawie ówczesnej Europie.
Następną perełką Sieny jest Piazza del Campo, gdzie (podobno) do późnych godzin nocny przesiadają ludzie. Piazza del Campo to ceglany plac w kształcie muszli, a jego posadzka, na której tak chętnie siadają turyści i lokalsi — opada w dół w kierunku budynku Palazzo Publico. Wokół placu znajdują się średniowieczne kamienice z ciemnorudej cegły, która są charakterystycznym kolorem budynków Sieny.
Katedra w Sienie zrobiła na nas ogromne wrażenie. Włoska nazwa katedry to Cattedrale Metropolitana di Santa Maria Assunta, czyli Katedra Matki Bożej Wniebowziętej (w skrócie Duomo). Jest to najważniejszy i najbardziej rozpoznawalny zabytek Sieny.
Siena jako pierwsze miasto w Europie wprowadziła zakaz ruchu samochodowego w centrum miasta w 1966 roku. Fajne jest to, że w wielu włoskich miasteczkach, nie trzeba uważać na samochody, bo ich po prostu nie ma :). Tak choćby w Wenecji, ale to też wiadomo czemu :).