Szwajcaria samochodem – co trzeba wiedzieć?
Szwajcaria to piękny kraj, zwłaszcza przy alpejskim rejonie i my zdecydowanie nie żałujemy, że udaliśmy się tam samochodem. Poniżej przedstawiamy najbardziej kompletny poradnik o podróży do Szwajcarii samochodem, jaki udało nam się przed i trakcie wyjazdu stworzyć. Są to, naszym zdaniem, najważniejsze informacje, o których trzeba wiedzieć, zanim udamy się samochodem do Szwajcarii.
Ograniczenia prędkości i mandaty w Szwajcarii
W Szwajcarii obowiązują następujące ograniczenia prędkości:
- Teren zabudowany: 50 km/h
- Teren niezabudowany: 80 km/h
- Drogi szybkiego ruchu: 100 km/h
- Autostrady: 120 km/h
W Szwajcarii bardziej niż gdziekolwiek indziej należy przestrzegać ograniczeń prędkości, a to dlatego, że nie istnieje tam żadna “tolerancja” – mandat w Szwajcarii możemy dostać już po przekroczeniu prędkości o 1 km/h. Sam mandat również odpowiednio nas zaboli, bo kwoty są ogromne:
- W terenie zabudowanym:
- przekroczenie o 1-5 km/h: 40 CHF (prawie 200 zł)
- przekroczenie o 6-10 km/h: 120 CHF (prawie 600 zł)
- przekroczenie o 11-15 km/h: 250 CHF (ponad 1200 zł)
- przekroczenie o 16 km/h i więcej: wezwanie do sądu
- W terenie niezabudowanym i drogach szybkiego ruchu:
- przekroczenie o 1-5 km/h: 40 CHF (prawie 200 zł)
- przekroczenie o 6-10 km/h: 100 CHF (prawie 500 zł)
- przekroczenie o 11-15 km/h: 160 CHF (ponad 800 zł)
- przekroczenie o 16-20 km/h: 240 CHF (prawie 1200 zł)
- przekroczenie o 21 km/h i więcej: wezwanie do sądu
- Na autostradach:
- przekroczenie o 1-5 km/h: 20 CHF (prawie 100 zł)
- przekroczenie o 6-10 km/h: 60 CHF (prawie 300 zł)
- przekroczenie o 11-15 km/h: 120 CHF (ponad 600 zł)
- przekroczenie o 16-20 km/h: 180 CHF (prawie 900 zł)
- przekroczenie o 21-25 km/h: 260 CHF (prawie 1300 zł)
- przekroczenie o 26 km/h i więcej: wezwanie do sądu
O największych przekroczeniach trudno znaleźć jednoznaczne informacje w internecie, a sami na szczęście nie mamy w tym doświadczenia, ale pojawiają się takie konsekwencje jak: utrata prawa jazdy, konfiskata samochodu, pozbawienie wolności.
Trudno określić, jak te kary wyglądają w przypadku obcokrajowców. Z historii “znajomego znajomego” (czyli nie do końca pewnik ;)) wiemy, że dostał on do wyboru: kilka tysięcy CHF mandatu, karę pozbawienia wolności lub zakaz wjazdu do Szwajcarii na 3 lata.
Kiedy czytałem o tym wszystkim przed wyjazdem do Szwajcarii, byłem przerażony. Będąc już po powrocie, mogę powiedzieć, że po Szwajcarskich drogach jeździło mi się bardzo dobrze. Z powodu ogromnych mandatów, wszyscy jeżdżą zgodnie z przepisami, co skutkuje większym spokojem na drogach – nie ma sytuacji takiej jak np. w Niemczech, gdzie na prawym pasie jedziemy 120 km/h, a lewym ktoś nas wyprzedza z dwa razy większą prędkością.
Dopuszczalny limit alkoholu we krwi w Szwajcarii
W Szwajcarii obowiązuje znacznie wyższy dopuszczalny limit alkoholu we krwi, niż w Polsce i wynosi on 0,5‰. Przekroczenie tego limitu może skutkować karą od € 500 do nawet kilkudziesięciu tysięcy, o ile zamkniemy się w 0,79‰. Przekroczenie dopuszczalnego limitu bardziej oczywiście grozi znacznie poważniejszymi konsekwencjami, włącznie z pozbawieniem wolności do lat trzech.
Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Szwajcarii
Obowiązkowym wyposażeniem Szwajcarii jest tylko trójkąt ostrzegawczy.
Parkowanie samochodem w Szwajcarii
Parkingi publiczne w Szwajcarii mają nieco inne zasady, niż w Polsce. W Szwajcarii mamy pięć stref parkowania:
- Biała strefa nienumerowana – strefa bezpłatna, jednak każda taka strefa ma swoje określone zasady odnośnie czasu parkowania, które powinny być przy parkometrze.
- Biała strefa numerowana – strefa płatna w konkretnych godzinach. Opłaty dokonuje się w parkomacie.
- Niebieska strefa – parkowanie bezpłatne, jednak z ograniczonym czasem (zwykle 90 minut)*.
- Czerwona strefa – parkowanie bezpłatne, jednak ograniczone czasowo do 15 godzin*.
- Żółta strefa – parkowanie niedozwolone, strefa służy do chwilowego zatrzymania się, np. wysadzenia kogoś.
*Aby zaparkować bezpłatnie, trzeba umieścić w widocznym miejscu zegar parkingowy. Dysk można nabyć na komisariacie, w punkcie informacji turystycznej, poczcie, biurach firm ubezpieczeniowych, banku, na stacji benzynowej i super markecie. Koszt takiego zegara parkingowego mieści się w zakresie od za darmo do kilku CHF. Można go również nabyć w sieci.
Warto też wspomnieć, że parkowanie na parkingach publicznych należy traktować jako parkowanie życia – za wystawanie poza linię kołem, zderzakiem czy lusterkiem, mogą nas czekać potwornie wysokie mandaty.
Oczywiście w Szwajcarii znajdziemy wiele prywatnych parkingów, na których nie ma tylu kruczków, co na publicznych, jednak coś za coś – parkowanie wyjdzie na nich drożej, niż na publicznych parkingach, za to na pewno towarzyszy na nich mniej stresu związanego z tym, czy aby na pewno wszystko zrobiliśmy zgodnie z przepisami.
W Lauterbrunnen automat wydawał perforowane bilety – wzbudziło to moją ciekawość na tyle, że postanowiłem zrobić zdjęcie takiego biletu 🙂
Winiety samochodowe w Szwajcarii
W Szwajcarii na Autostradach obowiązują winiety. Szwajcarskie winiety można nabyć na stacjach benzynowych, w urzędach pocztowych, urzędach celnych oraz urzędach ruchu drogowego, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że te urzędy, nawet na granicy, nie są całodobowe i często są zamknięte w niedzielę. Stąd też my kupujemy winiety na jednej z ostatnich stacji przed Szwajcarią – pewnie nie jest to reguła, jednak my trafiliśmy na bardzo uczciwą, bardzo zbliżoną cenę do tej, którą zapłacilibyśmy w np. w urzędzie w Szwajcarii.
Gdzie przylepić szwajcarską winietę?
Winietę należy nakleić w lewym górnym rogu szyby przedniej od strony wewnętrznej.
Jak długo ważne są szwajcarskie winiety?
System winietowy w Szwajcarii jest bardzo prosty i dla Szwajcarów jest to na pewno duży plus, a dla turystów duży minus. W Szwajcarii mamy dostępny jeden rodzaj winiety – roczną. Niestety rok nie liczy się od momentu zakupu. Winieta zawsze ważna jest od grudnia roku poprzedzającego do końca stycznia roku następnego. Dla przykładu:
- Kupujemy winietę w maju 2023 roku – winieta jest ważna od grudnia 2022 roku do końca stycznia 2024 roku (8 miesięcy).
- Kupujemy winietę w listopadzie 2023 roku – winieta jest ważna od grudnia 2022 roku do końca stycznia 2024 roku (3 miesiące).
- Kupujemy winietę w grudniu 2023 roku – winieta jest ważna od grudnia 2023 roku do końca stycznia 2025 roku (14 miesięcy).
Więc opłacalność winiety zależy w dużej mierze od tego, jak często będziemy jeździć do Szwajcarii i kiedy kupimy winiety. Z rocznymi winietami wiąże się oczywiście jeszcze jeden problem w postaci ceny.
Ile kosztuje szwajcarska winieta?
W ogólnym rozumieniu winieta jest roczna i również tak przyjdzie nam za nią zapłacić jak za roczną. Cena szwajcarskiej winiety na samochód osobowy to 40 CHF (prawie 200 zł). Dotyczy to wszystkich pojazdów do 3,5 t DMC.
W przypadku przyczepy kempingowej w Szwajcarii należy zakupić drugą taką samą winietę.
W przypadku pojazdu powyżej 3,5 t DMC (np. kampera) nie obowiązuje winieta, a dzienny podatek od ciężkich pojazdów, zależny od wielu czynników.
Szwajcarska winieta elektroniczna przez internet
Od 1 sierpnia 2023 roku Szwajcaria wprowadziła e-winiety. Można je nabyć na stronie https://via.admin.ch/. Ceny oraz ważność jest dokładnie taka sama, jak w przypadku winiet klasycznych.
Zakup szwajcarskiej winiety w Polsce
Istnieje możliwość zakupu szwajcarskiej winiety przez lokalną firmę, np. PZM Travel, jednak w momencie, kiedy Szwajcaria udostępniła możliwość zakupu elektronicznej winiety przez internet, taki zakup wydaje się pozbawiony sensu.
Strefy czystego transportu w Szwajcarii
Jedyna strefa czystego transportu znajduje się w Genewie. Klasyfikacja odbywa się za pomocą naklejek i w zależności od zanieczyszczenia, władze ograniczają wjazd niektórym poziomom na teren miasta. My oczywiście o tym nie wiedzieliśmy 🙂 Jednak opaczność czuwała i albo nikt tego nie zauważył albo poziom zanieczyszczenia był akurat na “brak zanieczyszczeń” – w przeciwnym wypadku dostalibyśmy grzywnę w wysokości nawet € 455.
Jeżeli wybierasz się do Genewy, to bardzo polecam artykuł ze strony carespresso.pl, który bardzo szczegółowo omawia temat czystego transportu w Genewie.
Zakaz samochodów osobowych w miastach Szwajcarii
W wielu miastach i miasteczkach (szczególnie górskich) panuje całkowity zakaz wjazdu samochodem osobowym. Występują natomiast alternatywy – autobus lub pociąg. Nie sposób wymienić wszystkich, więc przed wyjazdem do konkretnego miejsca zalecam sprawdzić w sieci, czy do tego miasta można wjechać samochodem – w przypadku złamania tego zakazu, jak to w Szwajcarii, czeka nas drakońska grzywna 😉
Dojazd samochodem do Szwajcarii
Najkrótsza droga do Szwajcarii prowadzi przez Czechy i Niemcy. W Niemczech autostrady są darmowe, natomiast w Czechach wymagana jest winieta.
W zależności od konkretnego miejsca w Szwajcarii, możemy się otrzeć o Austrię oraz Lichtenstein. Lichtenstein nie ma autostrad, więc nie ma też winiet, natomiast w Austrii, analogicznie do Czech, obowiązują winiety.