
Winieta do Austrii – jak kupić winietę taniej o 30%?
W internecie można znaleźć strony pośredniczące, które pozwalają kupić winiety do wielu krajów Europy. Dzięki temu winiety można nabyć w łatwiejszy sposób, ponieważ często strony urzędowe danych krajów nawet nie są po polsku, jednak coś za coś – pośrednik ma swoją prowizję, przez co płacimy drożej. Warto rozważyć kupno winiety na stronie urzędowej Austrii – to oszędność nawet 30%.
Kupno winiety austriackiej 30% taniej
Zaczynamy od wejścia na stronę https://shop.asfinag.at/pl/. Strona dorobiła się wersji polskiej, więc nie powinno być większego kłopotu z zakupem.
Wybór rodzaju winiety i okresu ważności

Aby zakupić winietę austriacką, wybieramy z menu po lewej opcję “Winieta Elektroniczna”[1], następnie wybieramy rodzaj pojazdu (w naszym wypadku Samochód)[2] oraz czas ważności winiety (w naszym wypadku winieta 10 dniowa)[3].
Konsument czy przedsiębiorca?

W kolejnym kroku mamy pytanie o to, czy jesteśmy konsumentem czy przedsiębiorcą. Warto w tym momencie się zatrzymać i wyjaśnić pewną rzecz. W Unii Europejskiej obowiązuje prawo do odstąpienia przy zakupie online, przy którym mamy prawo zwrócić produkt w ciągu 14 dni od daty zakupu. Austria podchodzi dosyć osobliwie do tej kwestii i w przypadku zaznaczenia, że jesteśmy konsumentem, możemy nabyć winietę, która będzie ważna najwcześniej za pełne 14 dni.
Rozwiązaniem na ten problem, jeżeli potrzebujemy winietę Austriacką wcześniej, niż za 14 dni, jest wybór opcji “Jestem Przedsiębiorcą”. Przedsiębiorców nie obowiązuje prawo do odstąpienia przy zakupie online i w związku z tym, może on nabyć winietę, która będzie ważna już od następnego dnia. Oczywiście nie możemy zagwarantować, że nie będzie z tego jakiegoś problemu, jednak my robimy tak od lat i problemu nigdy nie było. Ważna informacja: przy wyborze opcji “Jestem Przedsiębiorcą” nie trzeba podawać później NIPu.
Po wyborze, czy jesteśmy konsumentem, czy przedsiębiorcą (w naszym wypadku przedsiębiorcą)[1], klikamy “potwierdzić”[2] – strona jest po polsku, ale nie jest idealnie przetłumaczona.
Dane pojazdu

W następnym kroku uzupełniamy dane pojazdu:
- Typ pojazdu (już to wybieraliśmy wcześniej, możemy zmienić zdanie :))
- Kraj rejestracji (w naszym wypadku Polska)
- Numer rejestracyjny
- Numer rejestracyjny — wprowadź ponownie
- Początek ważności — po[1] uzupełnieniu wyświetli się informacja, do kiedy winieta będzie ważna[2].
Po uzupełnieniu klikamy “Do następnego kroku”[3].
Adres e-mail oraz sposób płatności

W następnym kroku wpisujemy swój adres e-mail, na który dostaniemy potwierdzenie zakupu winiety oraz wybieramy sposób płatności. Trochę ich jest, niestety w Polsce znane są dwa: PayPal i karta kredytowa. My zawsze płacimy przez opcję “karta kredytowa”[1], gdzie trzeba podać dane karty i nigdy nie było sytuacji, w której ta strona chciałaby od nas ściągnąć więcej, niż powinna. Oczywiście nie musi być to karta kredytowa, wystarczy zwykła debetowa.
Za winietę płacimy w euro, więc klasyczny bank naliczy nam kilkuprocentową prowizję za przewalutowanie — aby jeszcze trochę zaoszczędzić, w takich wypadkach zalecamy korzystanie z karty wielowalutowej.
Następnie klikamy “Przejdź do podglądu zamówienia”[2].
Podgląd zamówienia

Na kolejnym ekranie możemy zweryfikować wprowadzone przez nas dane pod kątem błędów i ewentualnie wrócić, jeżeli popełniliśmy jakiś błąd. Warto zwrócić uwagę, że musimy zaakceptować regulamin, a przycisk od tego, co dosyć nieintuicyjne, znajduje się na górze strony[1].

Jeżeli wszystko mamy prawidłowo, przepisujemy kod z obrazka (czasami bywa trudny ;))[1] i klikamy “Zamów z obowiązkiem zapłaty”[2].
Płatność
Ten krok może się różnić w zależności od wybranej metody płatności — my pokazujemy wariant po wybraniu płatności kartą kredytową.

Uzupełniamy dane karty[1], a następnie klikamy “Zapłać”[2]. Strona przekieruje nas do strony banku, w której mamy kartę — każdy bank ma inną stronę, więc trzeba postępować zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie. Zazwyczaj sprowadza się to do potwierdzenia transakcji poprzez wpisanie kodu otrzymanego w wiadomości SMS lub zatwierdzenie transakcji w aplikacji mobilnej.
Potwierdzenie zamówienia

Jeżeli wszystko poszło dobrze, powinniśmy zobaczyć takie potwierdzenie, a na skrzynkę mailową powinniśmy otrzymać potwierdzenie zakupu winiety (chociaż czasami może ono przyjść z opóźnieniem). I to wszystko — możemy teraz jeździć legalnie po autostradach Austrii 🙂
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że poradnik kupna winiet autostradowych do Austrii Wam się przydał i dzięki niemu uda się Wam zaoszczędzić nawet 30%.